עקרונות הגינון האקולוגי

גינה אקולוגית - להכיר את הסביבה

גישה אקולוגית בעולם הגינון וגידול המזון נפוצה יותר ויותר בשנים האחרונות וטוב שכך.

כיום יש בידינו מספיק ידע וניסיון המאפשר לנו לקרוא נכון את תנאי השטח ולהגיב בהתאם, תוך יישום הרעיונות המרכזיים בגינון האקולוגי – חיסכון במשאבים ויצירה של מערכת מאוזנת ומותאמת לסביבה בה היא מתקיימת.

כשאנחנו רוצים ליצור גינה אקולוגית או מעוניינים להסב גינה קיימת לאקולוגית עלינו ללמוד את השטח והסביבה הקרובה, להכיר במגבלות, להבין את צורכי בני הבית ולקחת בחשבון את העובדה שאנחנו חיים בעולם שמשאביו מוגבלים, אדמתו שחוקה ומזוהמת ואוכלוסיית החי נמצאת תחת איום מתמיד. 

הגינה שלנו יכולה להיות יפה ושופעת ועדיין להיות חסכונית ויצרנית אם נתכנן אותה נכון.

עקרונות הגינון האקולוגי

עקרונות הגינון האקולוגי

חיסכון  נשאף לעבוד כמה שיותר עם הקיים ונימנע עד כמה שאפשר מהזרימה של משאבי טבע ושאר חומרים לתוך השטח. נבצע עבודות עפר ושינויים טופוגרפיים על מנת לתפוס מי גשמים, נבחר צמחייה שימושית, חסכונית בצורכי השקיה ומותאמת מבחינה אקלימית לאזור וחשוב מכל, נחפה אזורים חשופים בחומר אורגני יבש על מנת לשמור את הקרקע לחה, מוגנת ורוחשת חיים.

בריאות – גינה בריאה צומחת מאדמה בריאה. גינה אקולוגית לא תוכל להתקיים בהעדר תנאי זה. ניהול נכון של הגינה ובחירה בשיטות, בחומרים ובצמחייה המתאימה יאפשרו את בנייתה של אדמה איכותית שתניב תוצאות טובות ומזון איכותי. אנו מעוניינים באדמת גינה רוחשת חיים, מחופה היטב ועשירה בחומר אורגני ומיקרואוגניזמים.

תועלת – מעבר ליופי ולאווירה שגינה מספקת, בגינה האקולוגית נמצא הרבה צמחי תועלת שונים. מירקות דרך פירות אגוזים שורשים וצמחי מרפא ותבלין. אין סתירה בין גינה יפה ושופעת לגינה שימושית. על ידי השגת תועלת רבה ככל הניתן מהגינה אנו צורכים פחות מבחוץ ובכך מקטינים את טביעת הרגל האקולוגית שלנו.

הצלה ושיקום – כידוע עולם החי והצומח נמצא במשבר כבר שנים רבות. דרך הגינה באפשרותנו לטפח מרחב מוגן ובטוח ליצורים חיים. גינון אקולוגי אמור להכיל רעיון זה וליישמו בכל גינה וגינה. משיכת מאביקים, יצירת מקום מסתור לקיפודים, צבים ושאר חרקים, שימוש בצמחייה מקומית ויצירה של חברות צמחים שיהוו בית גידול עשיר הם רק חלק מהאפשרויות שלנו ביצירת מסדרון אקולוגי.

לסיכום: 

אנחנו מזמינים אתכם לקחת חלק בשינוי החיובי שמתרחש בעולמינו ולהיות חלק מהתגובה למשבר הסביבתי. בחירה בגינון אקולוגי תפחית משמעותית את טביעת הרגל הסביבתית שלכם ושל גינתכם ותניב בשבילכם אוכל נפלא ומרחב נעים לנוח בו.

 

ecological garden peach flowers עקרונות הגינון האקולוגי

רוצים ללמוד עוד? כנסו לבלוג שלנו

רוצים לראות דוגמאות לגינות אקולוגיות? כנסו לתיק העבודות שלנו

רוצים גינה מזינה משלכם? דברו איתנו

מאחלים הצלחה והרבה סבלנות!

מוזמנים לשתף

אולי יעניין אותך גם...

גינה מזינה סדנא

לא רוצים לפספס?

הירשמו לניוזלטר שלנו

כתבות עומק, סדנאות חדשות, דיווחים מהשטח והפתעות נוספות