איך להקים גינת ירק ביתית?

רוצים גינת ירק בבית אבל לא יודעים איפה להתחיל?

במדריך מפורט זה אנחנו נדבר על איך להקים גינת ירק ביתית. נעבור על השלבים להקמה של גן ירק שופע ומזין – איך להקים ערוגות ירק מאפס, איך לשתול ומה לגדל ומתי. כמו כן נתייחס לתיחוח ערוגות, פריסת מערכת השקיה ואיך לקטוף את הירקות.

עם קצת דיוק ומחשבה קדימה ניתן כיום להקים גינת ירק אורגנית לא רק בחצר, על האדמה, אלא גם לפתח גינת ירק במרפסת או על הגג. אם יש לכם פיסת אדמה קטנה או גדולה, מרפסת מוארת היטב או גג חשוף שמש – אז אתם יכולים לגדל לעצמכם ירקות, פירות, תבלינים ושאר צמחי מרפא חשובים.

נכון, ברוב המקרים גידול ירקות בבית לא יספק את כל התצרוכת הביתית, אך כן יספק חלק משמעותי ממנה. והחלק הזה ערכו כעולם שלם. בכל ירק שגדל אצלכם תפגשו איכויות שלא הכרתם קודם לכן במזון שלכם.

8 שלבים להקמה של גינת ירק ביתית
כרוב, אפונה, תפוחי אדמה ופפאיה בגינת ירק חורפית מבוססת

שלבים בהקמת גן ירק

1. בחירת מיקום

אם נדע מה הם הצרכים של גינת ירק, נדע טוב יותר לבחור את המיקום הנכון. הפרמטרים הכי חשובים הם:

חשיפה לשמש: יש למקם את גן הירק באזור בו יש לפחות 5-8 שעות של שמש ישירה. 

אדמה: יש לוודא שהאדמה בשטח הנבחר מתאימה להקמה של גן ירק. כלומר, יש לוודא שהיא ניתנת לחפירה לעומק של לפחות 30 ס״מ. יש לשמור מרחק של לפחות 3 מטר מעצים ושיחים בוגרים ששורשיהם עלולים ״לפלוש” לגן הירק שלנו ולהתחרות עם הירקות.

גישה: חשוב מאוד למקם את גינת הירק כך שתהיה גישה נוחה אליה לטיפול שוטף.

הגנה: במקרים מסוימים מומלץ לתחום את גינת הירק בגדר נמוכה על מנת להגן עליה מגורמים שעלולים לפגוע בה, כמו חתולים, כלבים, חזירי בר וכדורי משחק של ילדים.

הקמת גינת מאכל אורגנית ביתית
ערוגת ירקות אורבנית אצל לקוחותינו בדרום תל אביב

2. תכנון ערוגות ירק

לאחר בחירת השטח אנו נדרשים לתכנן איפה יעברו הערוגות ואיפה יעברו השבילים לטיפול וקטיף.

רוחב מומלץ עבור ערוגת ירק הוא כ60-100 ס”מ. האורך ייקבע בהתאם לגודל השטח שלכם. שבילים בין הערוגות ברוחב 50-70 ס״מ יאפשרו תחזוקה וקטיף נוח. מומלץ למדוד ולסמן את הערוגות עם כמה יתדות וחבל מתוח ביניהם, כך שנוכל להמשיך את השלבים הבאים בנוחות ודיוק.

תכנון גינת הירק
תכננו את ערוגות הירק שלכם

3. הכנת הקרקע

פילוח ותיחוח האדמה בעונות הגידול הראשונות, הן פעולות מאד משמעותיות להצלחת הגינה שלכם. יש לעבוד עם קלשון חפירה איכותי וחזק ולטייב את הקרקע עם קומפוסט איכותי ובשל לעומק של 30 ס”מ. תיחוח איכותי של האדמה תלוי בעבודה מסודרת ומדויקת לפי שלבים. בסרטונים הבאים תוכלו ללמוד מה הם השלבים בהכנת הקרקע בערוגות הירק:

פילוח הקרקע עם קלשון חפירה

קיצוץ הרגבים עם מגרפה

קורס גינון אקולוגי

אם אתם מתכוונים לגדל את הירקות שלכם על הגג או במרפסת כנסו למאמר שלנו על גידול במצע מנותק ולאחר מכן תחזרו לקרוא במאמר הזה מהנקודה הזאת והלאה.

4. איך להשקות גינת ירק?

המלצתנו היא להשקות את גן הירק בעזרת מערכת השקיה בטפטוף המחוברת לבקר השקיה אוטומטי ממוחשב.

כמות שלוחות הטפטוף על כל ערוגה תלוי בסוג הקרקע ורוחב הערוגה, אך ניתן להגיד בכללי שבערוגה ברוחב 90-110 ס”מ לרוב נפרוס 4 שלוחות טפטוף. בערוגה ברוחב 60-80 ס”מ, לרוב נפרוס 3 קווי טפטוף.

התקנה של מערכת השקיה ממוחשבת אינה פעולה מורכבת מדי, אך רצוי לתת לבעל מקצוע מיומן להתקין לכם אחת כזו. זאת בעיקר כדי להימנע מדליפות וכשלים, אשר במקרה הטוב יעלו לכם במים וכסף ובמקרה הרע ייגרמו לייבוש או הצפה של גן הירק שלכם. כמובן שאנחנו בגינה מזינה נשמח להתקין לכם מערכת השקיה. מוזמנים ליצור איתנו קשר עוד היום ולקבל שירות מקצועי ואדיב.

להעמקה בנושא השקיית גינת הירק מוזמנים להיכנס למאמר המפורט שלנו כמה להשקות את גינת הירק?

גינת מאכל אקולוגית
שלוחות של צינור 16 מ"מ, טפטוף כל 30 ס"מ, בשילוב מתזים להרטבת זריעות ישירות

דברו איתנו עוד היום וניצור לכם
את גינת הירק של חלומותיכם

דברו איתנו עוד היום וניצור לכם את גינת הירק של חלומותיכם

5. חיפוי ערוגות הירק

היינו יכולים לכתוב מאמר שלם רק על נושא החיפוי (וכך נעשה!). כאן רק נגיד בקצרה, שמאוד חשוב לחפות את ערוגות הירק על מנת להגן עליהן מהתייבשות, רוחות קרות וחמות ומדחיסה וסחיפה ע”י גשמים חזקים. חיפוי ערוגות הירק יאפשר לנו לחסוך כ50-80% מצורכי ההשקיה שלנו ויעזור לנו לשמור על טמפרטורות אחידות ויציבות של הקרקע.

החומר האידיאלי לחיפוי ערוגות הירק הוא קש של חיטה או שעורה ושווה לעשות מאמץ בשביל לאתר ספציפית את החומר הזה.

בקיץ נחפה בשכבה עבה של כ7-10 ס”מ קש ובחורף נחפה בשכבה דקה יותר של כ5 ס”מ בלבד.

לאחר חיפוי הערוגה נפתח גומות בקש באופן הבא

להעמקה בנושא חיפוי כנסו לסרטון הבא

איך לכסות ערוגת ירק
כיסוי ערוגות הירק עם קש עוזר לשמר את הלחות ולהגן על הקרקע

6. איך יודעים מה לשתול מתי?

בתנאי האקלים של הארץ אנחנו מחלקים בגסות את הירקות לירקות חורף וירקות קיץ. כנסו לקישורים הנ”ל בשביל להכיר מהם ירקות חורף ומהם ירקות קיץ.

אך בתוך החלוקה הזאת כמובן שיש ירקות מסוימים המעדיפים להישתל בחודשים מסוימים. לחלוקה יותר פרטנית של ירקות לפי חודשים, אנחנו ממליצים להיעזר בלוח שנה בגינה ובבלוג המקסים שלהם.

7. איך שותלים ירקות?

 יש ירקות שעדיף לגדל משתילים ואחרים יתפתחו טוב יותר אם תזרעו אותם ישירות בקרקע. לכל צמח דרוש מרחב שונה להתפתחות בריאה. יש להכיר את הצמחים אותם אתם מתכננים לשתול ועל פי זה לקבוע את המרחקים בין שתיל לשתיל. בסרטונים הבאים תמצאו מידע מפורט וספציפי על מה לשתול ומה לזרוע, איך לשתול את השתילים ואיך להשקות אותם מיד לאחר השתילה.

איזה ירקות אפשר לגדל בבית
שתילה לפי העונה, משמע אכילה לפי העונה - תזונה מרבית מהגינה שלכם

8. איך יודעים מתי לקטוף את הירקות?

כמו עם נושא השתילה לכל צמח יש את הניואנסים שלו ונצטרך להתנסות ולטעות על מנת להכיר את הרגע האידיאלי לקטיף. עד שתצברו את הניסיון הזה בינתיים הכנו לכם מדריך מפורט על איך יודעים מתי לקטוף ירקות חורף?

מדריך דומה בנוגע לירקות קיץ יגיע בהמשך 🙂

הכנת גינת ירק

לסיכום

הקמה וטיפוח של גינת ירק אינו מדע טילים, אך כן מצריך ידע ובעיקר ניסיון על מנת להגיע להצלחה משמעותית. הרבה אנשים מתייאשים מגינת הירק שלהם לאחר שחוו כישלונות חוזרים ומניחים שהקמת גינת ירק על הגג, במרפסת או בחצר ביתם זאת משימה בלתי אפשרית. 

חברת גינה מזינה היא החברה הוותיקה והמקצועית ביותר בשוק עם שנים של הצלחה מוכחת. אנו מתייחסים ברצינות לתחום ומספקים שירות מקצועי ואדיב למי שמעוניין.ת ללמוד לגדל בעצמו או מחפש בעל מקצוע שיקים לו גינת מאכל אקולוגית ושופעת. 

לקביעת פגישת ייעוץ עם אחד ממומחי גינה מזינה לחצו כאן.

בהצלחה ובתיאבון!

רוצים לראות דוגמאות לגינות אקולוגיות? כנסו לתיק העבודות שלנו

רוצים גינה מזינה משלכם? דברו איתנו

מאחלים הצלחה והרבה סבלנות!

אולי יעניין אותך גם...

גינה מזינה סדנא

לא רוצים לפספס?

הירשמו לניוזלטר שלנו

כתבות עומק, סדנאות חדשות, דיווחים מהשטח והפתעות נוספות