איך לתחזק את הגינה בחורף – 3 טיפים חשובים

למרות התחושה שאין הרבה מה לעשות בחורף, חורף היא תקופה קריטית לטיפול בגינה שלכם כדי לוודא שהיא תגיע לשיא פריחתה בחודשי האביב והקיץ ותניב עבורכם ירקות, תבלינים ופירות במלוא הדרם. אז אם שאלתם את עצמכם – איך לתחזק את הגינה בחורף? – קבלו מאיתנו 3 טיפים חשובים לגינה משגשגת.

1. צרו יותר חשיפה לשמש ואוויר בגן הירק: 

קודם כל, החורף היא התקופה הכי רטובה וחשוכה בשנה לכן זה הזמן להקפיד על עישוב וגיזומים בערוגות הירק על מנת להגביר את החשיפה לאור, אוויר וחום.
אולי אתם חווים כעת התפרצות של חשופיות ושבלולים שזוללים את העלים בגן הירק שלכם, וזה בגלל שהחושך והלחות הם התנאים המועדפים על יצורים אלו! לכן הקפידו על קיטום של העלים התחתונים והעלים המתים של הירקות שלכם, כך תגבירו את האוורור והחשיפה לאור בערוגת הירק. 

אם בתחילת העונה שמתם שכבה עבה של חיפוי על ערוגת הירק אנחנו ממליצים כעת לדלל אותה לעובי של עד 5 ס”מ. פעולה זאת תעזור לקרקע לאדות עודפי מים ולהתחמם מעט.

איך לתחזק את הגינה בחורף
תעודדו זרימת אוויר ושמש בין הגידולים בערוגת הירק.

2. גיזמו את המטפסים ועצי הפרי הנשירים שלכם: 

ינואר ופברואר הם החודשים האידיאליים לגיזום עצי פרי ואגוז נשירים, דוגמת שקד, פקאן, שזיף, תפוח, אפרסק, תות ועוד. צמחים מטפסים דוגמת גפן וויסטריה ישמחו גם לגיזום על מנת לעודד זרימת אוויר בתוך הצמח, להפחית מחלות פטרייתיות ולעודד צימוח נמרץ יותר באביב. במקרה של גפן ענבים אנחנו ממליצים לגזום כ50-80% מהצימוח של השנה האחרונה על מנת לעודד יותר ענפים מניבי פרי בקיץ הקרוב.

תוכלו לקבל יותר מידע על גיזום עצי פרי במאמר גיזום עצי פרי המושקע שלנו.

גיזום עצי פרי
גיזום של עץ תות שהשיר את עליו. 

3. קחו הפסקה ותכננו את גידולי האביב-קיץ שלכם:

מגדלי הירקות שבינכם וודאי ישימו לב שכמות העבודה בגן הירק כעת פחתה ומסתכמת בעיקר בקטיף וקצת עישוב. לכן זה זמן נהדר לחלום ולתכנן את גינת הירק האביבית שלכם! חישבו על גידולי קיץ מוקדמים שכדאי לשתול באמצע מרץ-תחילת אפריל, דוגמת מלפפון, דלעת, דלורית, מלון, אבטיח ופלפל מתוק. החליטו האם הייתם רוצים להספיק ו”להשחיל” עוד מחזור מאוחר של ירקות חורף מהירים בתחילת מרץ, דוגמת צנוניות, לפת, חסה, תרד ושאר עלים?

תכנון גינת ירק אביבית
תכננו את ערוגות הירק האביביות שלכם.

תיהנו מהשנה החדשה!

מעוניינים ליצור גינת מאכל אקולוגית לבית או לחלל העבודה? צרו איתנו קשר בטלפון וגם בווטסאפ
058-7330937

רוצים לראות דוגמאות לגינות אקולוגיות? כנסו לתיק העבודות שלנו

רוצים גינה מזינה משלכם? דברו איתנו

מאחלים הצלחה והרבה סבלנות!

אולי יעניין אותך גם...

גינה מזינה סדנא

לא רוצים לפספס?

הירשמו לניוזלטר שלנו

כתבות עומק, סדנאות חדשות, דיווחים מהשטח והפתעות נוספות