פלמחים – גינה חופית

גינה קטנה יחסית בבית פרטי הממוקמת על רכס כורכר טבעי כ 400 מ’ מקו החוף. מיקומה של הגינה, המשלבת צמחי מאכל ופרחי בר, נתן לנו הזדמנות לתכנן ולהקים גינה בעלת אופי ייחודי, המשתלבת בצורה נפלאה עם סביבתה.

בעלי השטח בחרו בחוכמתם לא לבנות חומה היקפית מסביב לגינה ובכך הרוויחו גינה בעלת מראה גדול וטבעי יותר. 

הם רצו גינת מאכל שתזין אותם אך גם היה חשוב לנו ולהם שזאת תהיה גינה שמחוברת ומתקשרת עם מה שקורה מסביבה ולא לעצב גינה תלושה, אקזוטית שלא קשורה לאקולוגיה המקומית.

בנוסף לעצי הפרי, הירקות והתבלינים כללנו בגינה המון צמחי בר מקומיים המתאימים לאזור החוף – בזרעים, בצלים ושתילים. לכן גם בחרנו לעבוד עם הקרקע החולית המקומית ולא להביא אדמת מילוי מבחוץ.

בחרנו הפעם לא לחפות את הגינה ברסק או שבבי עץ (למעט אזורי שתילה מאוד ספציפיים), על מנת לאפשר לצמחיית הבר (המקומית וזאת שזרענו/שתלנו) להתבסס בקלות יותר, לשמר את האופי החולי\חופי ועל מנת לא ליצור חוצץ ויזואלי בין הגינה לסביבתה.

בגלל הקרבה לים, שיוצרת קרקע מאוד חולית ומעט מלוחה, ובגלל ריבוי הזרעים וצמחי הבר בגינה, בחרנו ליצור גינת ירק במיכלים על פני ריצוף הפרגולה, ולא להתעקש על גינת ירק באדמה.

בחרנו לא לצופף כמה שיותר עצים ושיחים בגינה, על מנת לשמר תחושת מרחב וקשר עין עם הבר שמחוץ לגינה. במקום זאת מיקמנו עצי פרי וצל ספורים, בכמה נקודות אסטרטגיות שלא יפריעו נופית ואשר יספקו צל בזויות והמפנים החשובים. את כל זה עשינו תוך שמירה על מיקומים מדויקים של עצים נשירים לעומת ירוקי עד.

תכנון והקמה: גינה מזינה

תכנון, הקמה ותחזוקה: גינה מזינה

אולי יעניין אותך גם...

גינה מזינה סדנא

לא רוצים לפספס?

הירשמו לניוזלטר שלנו

כתבות עומק, סדנאות חדשות, דיווחים מהשטח והפתעות נוספות